Ostatnie posty

Słowacy musieli zniwelować deficyt dwóch bramek w Lidze Narodów: Dávid Strelec błyszczy przeciwko Szwedom!

Goście prowadzili na Tehelny Pole dzięki Yasinowi Ayariemu i Kenowi Semie, ale Słowacy wyrównali po dwóch golach Davida Strelca. Piłkarze z północy byli lepszą stroną w pierwszej połowie, dominując w środku pola i zostali nagrodzeni dwoma golami. Jednak Słowacy zmniejszyli deficyt przed przerwą dzięki Strelecowi. W drugiej połowie, dzięki lepszej skuteczności, udało im się wyrównać, gdy 23-letni napastnik ponownie dał o sobie znać.

Podopieczni Francesco Calzony pozostali na 2. miejscu w tabeli, mając tyle samo punktów co Szwedzi, ale gorszy bilans bramkowy. Następny mecz rozegrają z gospodarzem Azerbejdżanem w Baku w poniedziałek 14 października o godzinie 18:00.

SŁOWACJA – SZWECJA 2:2 (1:2)

Gole: 44. a 72. Strelec – 25. Ayari, 32. Sema

Mariani – Bindoni, Tegoni (wszyscy Tal.), ŽK: Vavro, Suslov, Duda, Gyömbér – Douglas, Karlström, 15.381 widzów

Składy i zmiany:

Słowacja: Rodák – Pekarík (90. Gyömbér), Vavro, Škriniar, Hancko – Duda (75. Bero), Lobotka, Bénes – Suslov (90. Ďuriš), Strelec (80. Boženík), Haraslín (90. Tupta).

Szwecja: Johansson – Douglas (62. Lindelöf), Hien, Gudmundsson – Eliasson (90.+1 Krafth), Ayari (62. Larsson), Karlström, Salétros, Sema – Gyökeres, Kulusevski

Przed rozpoczęciem meczu Ivan Schranz odebrał z rąk prezesa federacji Jana Kováčíka Złotą Piłkę dla najlepszego strzelca ostatnich Mistrzostw Europy w Niemczech. W 10. minucie Słowacy zagrozili po raz pierwszy, gdy Haraslín znalazł się na lewej stronie. Po jego centrze Pekarík posłał piłkę do siatki, a Strelec próbował skierować ją do siatki, ale Szwedzi wybronili szansę. Niedługo później Bénes również strzelał na bramkę, ale Johansson wybił jego próbę. Po drugiej stronie Norwedzy również mieli szansę, ale piłka poszybowała tuż obok siatki.

Gyökeres mógł otworzyć wynik dziesięć minut później, był sam w polu sześciu jardów, ale główkował nad bramką Rodáka. Chwilę później Kulusevski minimalnie chybił obok lewego słupka. W 25. minucie Szwedzi cieszyli się już z gola, Ayari przedarł się w pole karne i pokonał Rodaka. Od tego momentu Szwedzi przejęli inicjatywę i nadal stwarzali zagrożenie. Ich przewaga została podkreślona po pół godzinie gry bramką Sema. Końcówka połowy należała do Słowaków, swoją szansę zmarnował jeszcze Haraslín. Kilka sekund później strzelał Duda, a odbitą piłkę do siatki skierował Strelec.

Szwedzi kontynuowali swój występ z pierwszej połowy i mogli objąć dwubramkowe prowadzenie na samym początku drugiej połowy, ale Rodák kilkakrotnie powstrzymywał swój zespół. Stopniowo Słowacy wyrównywali grę i coraz częściej przedostawali się przed szesnastkę przeciwnika. Ich pressing był dobry i zagrażali Johanssonowi z daleka. Po godzinie gry Vavro oddał strzał z dużej odległości i szwedzki bramkarz musiał zablokować jego próbę.

W 72. minucie gospodarze cieszyli się z wyrównania, strzał Suslova został zablokowany przez Szwedów na rzecz Haraslina, który znalazł przed siatką Strelca, a napastnik Slovana dołożył swoją drugą bramkę w meczu. Skandynawowie mogli natychmiast kontratakować, ale Eliasson strzelił nad siatką. W 89. minucie Haraslín mógł doprowadzić do wyrównania po swojej typowej akcji, ale nie trafił w prawy słupek spoza szesnastki.

Pomeczowe głosy (źródło: Sport 1):

Francesco Calzona, trener SR: „Jestem zadowolony. Nie graliśmy tak, jak chcieliśmy w pierwszych 30 minutach przeciwko bardzo silnemu przeciwnikowi, pozwoliliśmy im na zbyt wiele. W ostatnich piętnastu minutach poprawiliśmy się, atakowaliśmy wysoko. Nie zaczęliśmy dobrze drugiej połowy, ale przez pozostałe 40 minut drużyna grała z ogromnym zaangażowaniem i sercem, było kilka świetnych faz. Jestem dumny z chłopaków”.