Ostatnie posty

Olimpijski debiut we łzach

Para zajęła drugie miejsce na Mistrzostwach Świata w 2023 roku, a także drugie miejsce na tegorocznych Mistrzostwach Europy. Wielu spodziewało się, że w Paryżu również zdobędą medal.

Niestety, na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku sprawy nie potoczyły się zgodnie z planem, ponieważ w kwalifikacjach uzyskali czas 6 minut. 59,62 sek. Zajęli ostatnie miejsce w swoim biegu i musieli rywalizować w biegu pocieszenia.

W wyścigu pocieszenia Litwini również nie stracili pewności siebie: ukończyli wyścig w 7 minut. Ukończyli z czasem 7,15 sek. Zabrakło im miejsca w półfinałach.

W biegu pocieszenia rywalizowały cztery załogi, a trzy zakwalifikowały się do półfinałów.

Holendrzy zajęli pierwsze miejsce (7 min. 8,42 sek.), za nimi uplasowali się Norwegowie (7 min. 10,39 sek.) i Włosi (7 min. 10,41 sek.).

W klasyfikacji końcowej nasze zawodniczki zajęły 13. miejsce. Do półfinałów zakwalifikowało się 12 najsilniejszych wioślarzy w dwójkach podwójnych.

Dla 22-letniej Rimkute był to debiut olimpijski, podczas gdy 35-letnia D. Karalienė, brązowa medalistka igrzysk w Rio de Janeiro, rywalizowała na tej arenie po raz czwarty.

„Wierzyłam, że to moja ostatnia szansa na znalezienie się w pierwszej 12. Czasami trudno jest nawet wyjaśnić rzeczy, które są poza moim umysłem. Myślę, że nie ma jednego powodu, jest ich wiele. Było napięcie emocjonalne – moje własne, otoczenia. W zeszłym roku na treningach czuliśmy się bardzo pewnie i to zadecydowało o wyniku. W tym roku również zmagaliśmy się na treningach, czuliśmy presję otoczenia. Wierzyliśmy jednak, że w zawodach wszystko się uda. Ale wina leży po naszej stronie, po stronie całego zespołu. Nie zrobiliśmy czegoś dobrze” – powiedziała D. Karalienė.

Rimkutė nie powstrzymała łez bólu po finiszu i powiedziała, że tym razem zabrakło jej pewności siebie.

„Nie czułam żadnej ekscytacji, ale nie mogę ukryć braku pewności siebie” – powiedziała 22-letnia wioślarka Rimkutė, a łzy spływały jej po policzkach.

Występ naszych wioślarzy obserwowali prezydent Litwy Gitanas Nausėda i pierwsza dama Diana Nausėdienė.

Inna reprezentantka Centrum Wioślarskiego w Kłajpedzie, Viktorija Senkuta, miała udany start na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu – 28-letnia zawodniczka uzyskała najlepszy czas nie tylko w swoim wyścigu, ale także w całych kwalifikacjach w jedynkach na 2000 m – 7 min. 30.01 sek. Wygrała swój wyścig i zakwalifikowała się do ćwierćfinałów.

Ćwierćfinały tej imprezy odbędą się 30 lipca (wtorek). Reprezentantka Centrum Wioślarskiego Kłajpeda wystąpi od godziny 11:00.

Więcej o innych litewskich występach na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu na VE.lt.