Ostatnie posty

Wioślarze z okręgu Kłajpeda – 7 medali Mistrzostw Świata Masters w wioślarstwie

W Bułgarii odegrano litewski hymn narodowy.

A. Vilimienė zdobyła pięć medali. Zdobyła złoto w dwójce podwójnej na 500 m (z polską załogą Ireną Serowik) i czwórce podwójnej (z polską załogą) oraz srebro w jedynce na 500 m.

Zajęła również trzecie miejsce w kajaku pojedynczym na 200 m i zdobyła srebrny medal na 200 m z polską partnerką I. Serowik.

S. Bulovas, który przyjechał na te zawody z obolałym prawym barkiem, pokazał ducha walki i upór w dążeniu do celu.

Pomimo kontuzji znalazł siłę i wolę, aby zająć trzecie miejsce w kajaku jednoosobowym na 500 m, a on i jego łotewski partner Janis Abolinš również pokonali ten sam dystans w tempie pierwszej trójki.

S. Bulovas był bardzo blisko dwóch kolejnych medali – on i A. Vilimiene zajęli czwarte miejsce w wyścigu par mieszanych na 500 m, a także zajęli czwarte miejsce w wyścigu kajaków czteroosobowych na tym samym dystansie. Załoga składała się z Gintautasa Šiaškusa i dwóch reprezentantów USA, Alexandra Ambauta i Andry’ego Lyssikova.

G. Šiaškus wraz z kolegą z reprezentacji USA A. Amborem zdobyli piąte miejsce w zawodach kajaków dwuosobowych na dystansie 500 m.

„Miałem wystartować na 200 m, ale po czterech wyścigach na 500 m zdałem sobie sprawę, że ból w ramieniu się nasila i nie chciałem dłużej ryzykować zdrowia. Kontuzji doznałem w kwietniu i lekarze sugerują operację, ale powiedziałem sobie, że włożyłem tyle pracy w przygotowania do tych zawodów, więc nie mogę przestać – muszę dalej wiosłować.

Trenuję 6 razy w tygodniu: deszcz czy śnieg, o ile jest możliwość wiosłowania w wodzie, o ile woda nie jest zamarznięta, tak trenuję przez cały rok. Przepływam co najmniej 10 kilometrów dziennie. Wiosłuję w rzece Dange, w rzece Minija w pobliżu Gargždai, w stawie Vėžaičiai, a czasem w kanale Vilhelms. Staram się urozmaicać swój trening, aby nie siedzieć w jednym miejscu” – powiedział S. Bulovas.

Dodał, że jest dumny z przedstawicieli klubu sportowego „Sportuok su Sigitas”, którzy rozsławiają imię Litwy na świecie.

„To wspaniałe, że zebraliśmy się razem i nadal jesteśmy w stanie zdobywać medale w tym wieku. Gmina rejonowa Kłajpeda wspiera finansowo udział wioślarzy naszego klubu w zawodach. Bez ich pomocy trudno byłoby regularnie wyjeżdżać na zagraniczne mistrzostwa.

A nasze wyniki odzwierciedlają włożony trud i wysiłek. Mam 61 lat, więc sam udział w zawodach na takim poziomie jest osiągnięciem, a jeśli udaje się zdobyć medale, to jest to niesamowite”, powiedział Bulovas,

On i jego kolega z drużyny Verner Shermok zostali mistrzami świata masters w 2022 roku w kajakarstwie dwuosobowym na dystansie 500 metrów.

„Niestety, Varner ma kontuzję i przegapił wyścig w Bułgarii. Gdyby on również wziął udział, prawdopodobnie zdobylibyśmy więcej medali” – powiedział Bulovas.

Podkreślił, że tym razem Mistrzostwa Świata w Bułgarii były jednymi z najtrudniejszych w jego karierze ze względu na palące słońce i ekstremalnie wysokie temperatury.

„Było 39 stopni w cieniu. Gdy idziesz po asfalcie, czujesz, że jest tak gorący – jak guma. Ale wytrzymaliśmy upał i zdobyliśmy kilka medali. To wyczerpujące wyzwanie, ale owoce – medale – są naprawdę słodkie”, powiedział Bulovas.