Ostatnie posty

Dwie załogi w pierwszej dziesiątce Mistrzostw Europy w żeglarstwie

„Ten wynik to efekt kilku lat ciężkiej pracy. Udoskonaliliśmy łódź do tego stopnia, że prawdopodobnie nic więcej nie możemy zrobić. Gdybyśmy teraz żeglowali perfekcyjnie, moglibyśmy zająć 4. miejsce, ale ukończyliśmy na 7. pozycji, co jest naprawdę dobrym osiągnięciem dla naszej załogi” – powiedział po zakończeniu regat kapitan Dia, Tauras Rymonis.

Według niego format ORC, z bardzo różnymi jachtami rywalizującymi na tym samym dystansie, jest bardzo złożony i wymaga skomplikowanych obliczeń na lądzie, próbując wyrównać szanse różnych jachtów pod względem ich właściwości technicznych.

W rezultacie, nawet jeśli fizycznie zajmują pierwsze miejsce, zespoły często kończą na niższej pozycji w przeliczonych czasach, ponieważ musiały mieć jeszcze większą różnicę w stosunku do swoich konkurentów, aby zająć wyższe miejsce.

I chociaż ten format jest często kwestionowany, jest to obecnie dominujący format w europejskim żeglarstwie morskim, więc żeglarze muszą dostosować się do jego zasad. Często wiąże się to z rozwojem technicznym i modyfikacją łodzi na lądzie, wyborem odpowiednich żagli, a nawet budową jachtów specjalnie dla tego formatu.

Siódme miejsce załogi Dia w grupie C było najwyższym wynikiem litewskiego zespołu w tym roku. Również w grupie C, Idefix (skipper Tomas Barakauskas) zajął 12. miejsce, TeKyla (skipper Algirdas Žižys) 13. miejsce, Nida III (skipper Arūnas Burkšas) 16. miejsce, a Tango II (skipper Aidas Narbutas) 24. miejsce.

Spośród litewskich drużyn rywalizujących w grupie B, drużyna Arabela-Auga, prowadzona przez kapitana Raimondsa Šiugždinisa, zdołała utrzymać się w pierwszej dziesiątce po ostatnim dniu.

Zespół ten zdobył brąz dla Litwy na Mistrzostwach Świata ORC w zeszłym roku. Pod względem punktowym powtórzyliby ten sam wynik w tym roku, gdyby tylko nie zostali zdyskwalifikowani za 24 punkty w pierwszym etapie.

Również w tej grupie Rhino (kpt. Saulius Pajarskas) zajął 11. miejsce, a Keturi Vejs (kpt. Radvilas Janulionis) 14. miejsce.

W grupie C zwyciężyła estońska drużyna „Sugar” (kpt. Sandro Montefusco), srebrny medal zdobyła szwedzka drużyna „Team Pro4U” (kpt. Patrik Forsgren), a brązowy medal przypadł drużynie „Katarina II” (kpt. Aivar Tuulberg).

W grupie B pierwsze miejsce zajął zespół „Team Olympic” z Estonii (kpt. Tiit Vihul), drugie „Team Dixi 4” z Danii (kpt. Erik Stannow), a trzecie „Team Garm” ze Szwecji (kpt. Per Roman).

Mistrzostwa Europy ORC odbyły się na Wyspach Alandzkich w Finlandii w dniach 12-17 sierpnia. Pełne wyniki można znaleźć na stronie .